Vitamín E

Bojovník proti civilizačním chorobám

Označení vitamín E se užívá pro skupinu přírodních chemických látek zvaných tokoferoly. Tyto
v tucích rozpustné látky jsou významných antioxidantem, chránícím tělo před volnými radikály.
Jsou důležité pro správnou funkci srdce a krevního oběhu i nervového systému a regulují hladinu
cukru v krvi.

Účinky

Denní příjem by měl dosahovat 10 mg u mužů a 8 mg u žen. Vitamín E napomáhá detoxikaci organismu, působí preventivně proti nádorovým a kardiovaskulárním onemocněním i ateroskleróze, uplatňuje se při léčbě neplodnosti či revmatismu.

Nedostatek vitamínu E se projevuje poruchami metabolismu, únavou, zažívacími potížemi,
zhoršením zraku, špatným hojením ran. Extrémní dávky (nad 3 g denně) mohou způsobit bolesti
hlavy, nevolnost, vyrážky, nechutenství a snížení imunity.

Přirozené zdroje

Vitamín E obsahují rostlinné oleje, semena a ořechy, pšeničné klíčky, ovesné vločky, nachází se i
v másle, vejcích či játrech.

Denní potřeba

Jako denní potřeba se uvádějí hodnoty pro děti 4 mg, pro děti nad 8 let 8 mg, pro ženy 10 mg, pro muže a kojící ženy 12 až 15 mg. Někteří autoři uvádějí hodnoty o polovinu vyšší.

Projevy předávkování

Negativní projevy vysokých dávek z potravy nebyly popsány. Ve Spojených státech amerických se dokonce u některých onemocnění aplikovaly jednorázové dávky kolem 100 mg bez prokazatelného negativního vlivu na organismus. Určité projevy, spojené se zvýšenou krvácivostí lze dosáhnout uměle u jednorázových dávek nad 300 mg.

Projevy nedostatku

Příznaky nedostatku jsou velmi málo prokazatelné. U lidí nebyly zatím ani dostatečně popsané. Z pokusů prováděných na zvířatech se usuzuje, že může hrát určitou roli při sterilitě u samců, při vzniku degenerativních změn pohlavních orgánů a při svalové dystrofii.

Nedostatku vitamínu E byla připisována i snižující se sexuální aktivita u mužů s přibývajícím věkem. Zvýšené dávky vitamínu E však neznamenaly statisticky průkazné zlepšení. Určité výsledky byly dosaženy při kombinaci vitamínu E a zinku, vázaného v organické formě s tím, že není vyloučena spoluúčast stop niklu. Zajímavým zjištěním je, že sloučeniny zinku vázaného v anorganické formě měly spíše efekt opačný. Některé publikace poukazují na podobný efekt v případě železa. Je-li železo vázané v anorganické formě, například jako síran železnatý, dochází ke ztrátě biologické účinnosti molekuly vitamínu E. Tento je nenastane, je-li železo vázané v organické formě. Přesto tomuto vitamínu vědci předpovídají velkou budoucnost v oblasti nádorových onemocnění a při objasňování mechanismů stárnutí buněk.

 

kde zakoupit vitamín E

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest