Vitamín B3

Podpora metabolismu i nervové soustavy

Vitamín B3, známý též jako niacin, se podílí na látkové přeměně sacharidů, tuků a bílkovin a
přispívá k udržení optimální hladiny cukru a cholesterolu. Podporuje krevní oběh, činnost mozku i
trávení, udržuje zdravou kůži a působí protizánětlivě při onemocněních kloubů.

Účinky

Nedostatek vitamínu B3 se projevuje kožními problémy (vyrážka,
suchá kůže), zažívacími potížemi, únavou, bolestmi hlavy, podrážděností i depresí. Vážný deficit
vitamínu B3 signalizuje jasně červené zbarvení jazyka.

Dospělý člověk denně potřebuje asi 16 mg niacinu. Po poradě s lékařem lze užívat vyšší dávky při
úzkostech, nespavosti, depresi či kloubních potížích. Niacin není vhodný při užívání léků na snížení
hladiny cholesterolu a pro osoby trpící nízkým krevním tlakem či zeleným zákalem.

Přirozené zdroje

Vyskytuje se především v játrech, pivovarských kvasnicích, rybím mase a vejcích. Z rostlinných zdrojů jsou to především pšeničné klíčky, pšeničná celozrnná mouka, hrách a rýže.

Denní potřeba

Jako denní potřeba se uvádějí hodnoty pro děti 6 mg, děti od 8 let 10 mg, ženy 14 mg, muži 18 mg a kojící ženy 20 mg. Pokud strava obsahuje dostatek aminokyselin tryptofanu, lze tyto dávky snížit. Po výpočty výživné hodnoty potravy se vychází z poznatku, že ze 60 mg tryptofanu vznikne v těle přibližně 1 mg niacinu.

Niacin nemá schopnost se v těle ukládat do zásoby a proto musí být zajištěn jeho pravidelný přísun

Projevy předávkování

Nejsou popsány. Má to zřejmě souvislost se schopností niacinu vytvářet komplexy s kyselinou adipovou, glutamovou a jinými organickými kyselinami a tím i schopnost těla případný nadbytek odstraňovat. Pouze při aplikaci některých antibiotik a současné konzumaci doplňků, obohacených tímto vitamínem může dojít ke vzniku zarudnutí kůže a tvorbě červených skvrn. Také v případě onemocnění zeleným očním zákalem, vředovými, případně jaterními onemocněními, musí být konzumace tohoto vitamínu schválena lékařem.

Projevy nedostatku

Nedostatek niacinu způsobuje pelagru, která se projevuje kožními ekzémovými onemocněními, průjmy a nervovými poruchami. Menší nedostatek může vyvolat bolesti hlavy, slabost a problémy s trávením. Vliv niacinu na zpomalení onemocnění cukrovkou I. typu nebyl doposud jednoznačně prokázán, i když se podobné zmínky v populárněji zpracovaných publikacích objevily. Tuto informaci je však nutno zatím brát s určitou rezervou a je třeba vyčkat na výsledky rozsáhlejších a systematicky vedených klinických testů. Zvýšená konzumace alkoholu, používání antikoncepčních prostředků obsahujících estrogeny a některé prášky na spaní mohou mít za následek vyvolání deficitu niacinu v těle.

kde zakoupit Vitamín B3