Vápník

Základní stavební kámen pevných tkání

Vápník (calcium) je v čisté podobě velmi lehký, měkký kov; jenž se díky své vysoké reaktivitě
v přírodě vyskytuje pouze ve sloučeninách. Je nezbytným prvkem pro všechny živé organismy.

Účinky

Tvoří 1,5 až 2 procenta hmotnosti dospělého člověka a z 99 procent je uložen v pevných tkáních.
Dostatečný příjem vápníku v potravě je důležitý nejen pro stav kostí a zubů, ale i pro biochemické
procesy v těle. Vápník pomáhá vytvářet hormony a enzymy regulující trávení a metabolismus.
Důležitý je pro srážlivost krve, hojení ran a činnost svalstva.

Nedostatek vápníku řeší organismus tím, že jej odebírá z kostí a zubů, čímž dochází k jejich řídnutí
(osteoporóze), důsledkem může být i roztroušená skleróza a paradentóza. Ke vstřebávání vápníku
jsou nutné další prvky, především hořčík (magnézium) a také vitamíny D a K.

V dostatečném množství se vápník nachází např. v mléčných potravinách (vysoký obsah vápníku mají zejména tvrdé sýry) a luštěninách. Mezi potraviny s extrémně vysokým obsahem vápníku patří mák a mořské řasy. K potravinám s nulovým obsahem vápníku patří destiláty a většina rostlinných olejů, velice nízký obsah vápníku má cukr nebo vepřové sádlo.

Denní potřeba

Doporučená denní dávka (DDD) vápníku pro zdravého dospělého je 800 mg. Pro novorozence a kojence je denní doporučená dávka vápníku 400 – 600 mg. Po starší děti je DDD vápníku minimálně 800 mg.

V těhotenství a při kojení stoupá DDD vápníku přibližně o 400 mg denně. Adolescentům je doporučováno 1200 mg, aktivním sportovcům až 1 400 mg Ca denně. U žen v období klimakteria a po něm se doporučuje 1000 – 1500 mg vápníku denně. Ve stáří je vápník doporučován jako profylaxe osteoporózy v denní dávce 1000 – 1200 mg.

Projevy předávkování

Předávkování vápníkem (hyperkalcémie) nastává obvykle u nepohyblivých pacientů nebo při intoxikaci vitamínem D. Mezi hlavní příznaky nadbytku vápníku patří zvracení, únava, slabost, žízeň, deprese, snížení reflexů a tvorba ledvinových kamenů.

Projevy nedostatku

Nedostatek vápníku (hypokalcémie) může způsobit poruchy růstu u děti, u dospělých řídnutí kostí(osteoporóza) a měknutí kostí (osteomalcie). Příznaky akutního nedostatku vápníku jsou zejména střídání zácpy a průjmu, bušení srdce, záchvaty úzkosti, dýchací potíže, svalové záškuby, křeče a svalové bolesti. Mezi další příznaky nedostatku vápníku patří potíže při chůzi, opary a afty v ústech, lomivost nehtů, padání vlasů, bolestivé menstruační krvácení nebo skřípání zubů během spánku.