Sibiřský ženšen – Eleuthero

V našich končinách je ještě poměrně neznámou bylinkou. Více známější je, jak to i z názvu vyplývá, především v dalekém Rusku a také v Číně. Vyznačuje se schopností vracet energii, zvyšuje výkonnost, podporuje celkové zdraví, napomáhá při léčbě několika psychických chorob, zlepšuje paměť a snižuje špatné hodnoty cholesterolu v krvi.

Významnou vlastností této bylinky je to, že je považována za adaptogen, to znamená, že obnovuje tělesnou rovnováhu a napomáhá organismu zmírnit vzniklé stresující podmínky. Laicky řečeno, pokud máte například vysoký krevní tlak, tato látka vám ho sníží a naopak pokud ho máte nízký, zvýší vám ho.

Je to otužilý keř

Tento opadavý mrazuvzdorný keř svým vzhledem i vzrůstem připomíná ostružiny. Dlouhé výhonky jsou pokryty množstvím ostnů, kůra je šedá, na mladých větvičkách žlutohnědá. Kvítky uspořádány do okolíků rostou převážně na koncích výhonků a silně zapáchají. Rozkvétají až koncem léta; samčí květy jsou světle žluté a samičí narůžovělé. Plody jsou černé bobule, které obsahují pět semen. Dozrávají v září.

Nejcennější na rostlině jsou kořeny. Rozprostírají se horizontálně ve svrchních vrstvách půdy, nepříliš hluboko. Bohatě rozvětvený kořenový systém dosahuje délky deset až třicet metrů. Kořeny mají typický zápach a ostrou chuť, podle níž rostlinu nazývají i divoké kořeny. Sklízejí se na podzim, v září a říjnu po dozrání plodů, nebo na jaře. Rychle je třeba umýt, rozřezat na kousky dlouhé asi deset centimetrů a usušit při teplotě 60 ° C. Z nich se pomocí alkoholu získává tekutý extrakt, do kterého prochází většina obsahových látek.

Co obsahují kořeny?

V kořenech bylo objeveno sedm glykosidů podobných glykosidům v kořenu ženšenu, polysacharidy, vitaminy C a E a prvky, jako například vápník, chrom, železo, hořčík, zinek a jiné. Není to lék, ale stimulátor. U zdravých lidí působí jako povzbuzující prostředek při velké námaze, fyzickém a psychickém napětí. Látky v něm obsažené mohou zlepšit ostrost zraku, upravují krevní tlak, snižují cholesterol, pomáhají vyrovnat se se s stresem. Starším lidem upravuje tlak a puls, zvyšuje vitalitu. Doporučuje se po těžkých nemocech a operacích, příznivě působí v kombinaci s inzulínem proti cukrovce, proti depresím i ateroskleróze. Droga se používá vnitřně i zevně a je dokonalou náhradou ženšenu. V některých odborných pracích je všehojovec hodnocen dokonce lépe než ženšen. Jeho velkou výhodou je jednodušší pěstování a získávání kořenů, které si navíc zachovávají úroveň účinných látek po celé vegetační období.

Sibiřský ženšen a jeho vliv na naše zdraví

1. Zlepšení mentální výkonnosti

Po přibližně asi tříměsíčním užívání této látky dochází u člověka ke značnému zvýšení koncentrace a paměti ve srovnání s lidmi, kteří užívají placebo.

2. Podpora pro imunitní systém

Po asi měsíci u lidí užívajících sibiřský ženšen se prokázalo zlepšení a zkvalitnění více měřených hodnot týkajících se fungování imunitního systému. Stejně platí, že užívání potravinových doplňků, které mají v sobě právě eleuterokok spolu s dalšími bylinami, příznivě ovlivňují proti nachlazení a chřipce.

3. Fyzický výkon

Bezpochyby sibiřský ženšen příznivě ovlivňuje i na fyzický výkon a podporuje růst síly svalů. Mimo jiné ostatními studie se shodli na tom, že vliv tohoto ženšenu eliminuje jakékoliv náznaky lidské únavy a vyčerpanosti.

4. Růst kvality života ve vyšším věku

Po přibližně měsíční terapii právě se sibiřským ženšenem se u lidí vyššího věku projevil nárůst mentálních funkcí a rovněž lepší zdraví. Naopak, pokud tito jedinci ženšen vysadili, jejich stav se postupně zhoršoval, tím i jejich kvalita života.

5. Podpora mužnosti

Pánové pozor! Sibiřský ženšen podporuje současně i mužnost a tvorbu spermií. Už dlouhá staletí se používal jako lék proti neplodnosti. Studie na zvířatech prokázaly ten fakt, že eleuterokok podporuje reprodukci.

Nežádoucí účinky

V případě této látky a produktu dávejte pozor hlavně na to, abyste ho neužívali najednou s dioxinem nebo sedativy. Může to být nebezpečné, zejména co se týká nepříznivých účinků na vaše zdraví. Stejně by měly být při jeho užívání obezřetné zejména těhotné a kojící ženy, jakož i lidé s velmi vysokým krevním tlakem (konzultujte užívání s lékařem).

  KDE KOUPIT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest