Amino kyseliny

Aminokyseliny jsou všude tam, kde jsou bílkoviny. Největší přísun těchto látek je nezbytný na těch místech našeho těla, kde dochází k největší spotřebě a obnově bílkovin – v játrech, svalech, kůži, atd.

Většinu potřebných aminokyselin si naše tělo dokáže vytvořit samo. Asi 9 aminokyselin však musí být dodáno potravou (tzv. esenciální aminokyseliny). Bohatým zdrojem bílkovin a tedy i aminokyselin je především maso a luštěniny. Některé esenciální (nezbytné) aminokyseliny jsou v rostlinné stravě obsaženy omezeně. U přísně vegetariánské výživy je proto třeba zvážit vhodné složení stravy.

Dostatečný každodenní příjem aminokyselin ve formě bílkovin poskytuje našemu tělu pohodlný zdroj pro tvorbu vlastních bílkovin. Ještě pohodlnější může být pak podání samotných aminokyselin. Tělo není zatěžováno štěpením konzumovaných bílkovin na základní stavební kameny – aminokyseliny – a může se plně soustředit na tvorbu vlastních bílkovin.

K tomuto usnadnění bývá však většinou důvod jen u vážně nemocných a jinak oslabených osob. Pro ostatní jsou bílkoviny (živočišné nebo rostlinné) naprosto dostatečným a vhodným zdrojem aminokyselin.

Lysin běžně se vyskytující aminokyselina. Důležitá pro syntézu kolagenu, má vliv na stav kostí. Při léčbě oparu na rtu bylo používáno v klinických studiích u dospělých 1000 mg denně po dobu 12 měsíců nebo 3x denně 1000 mg po dobu 6 měsíců.

Arginin je esenciální aminokyselina nezbytná pro syntézu proteinů. Zdrojem je například červené maso, ryby drůbež a mléčné výrobky. Hraje důležitou roli v oblasti kardiovaskulárního systému, zejména v cévách. Působí také antioxidačně. Je výchozí látkou při syntéze kolagenu. Ovlivňuje viskozitu krve. U stařecké demence je denní dávka 1,6 g po dobu 6 měsíců. V klinických studiích byla použita dávka 6-20 g denně na podporu funkcí kardiovaskulárního systému.

Karnitin je aminokyselina neesenciální, která netvoří součást bílkovin. Karnitin umožňuje spalování tuku v buňkách.Využívá se při nadměrné fyzické zátěži (velice vhodný pro rýsovací diety) je vhodný pro podporu vytrvalostních výkonů v případě obezity ho lze kombinovat s fenylalaninem a „spalovači tuku“ dříve byl karnitin používán v klinické medicíně u kardiaků a lidí závislých na dialýze je vhodný při oběhových potížích všeho druhu, při onkologických problémech (rakovina), při svalové dystrofii, při chronické únavě a při snížení sexuální výkonnosti

Tyrosin není esenciální aminokyselinou, protože si ji tělo dovede vyrobit z fenylalaninu za přispění enzymu fenylalanin hydroxylázy. Fenylalanin se zase změní na dopamin a noradrenalin. Ovšem když jste nemocní, pod tlakem nebo máte nedostatek spánku, tělo nemusí být schopno si tyto aminokyseliny vytvářet. Ve štítné žláze pak z tyrosinu a jódu vznikají hormony trijodtyronin a tyroxin. Nízké hladiny těchto hormonů jsou spojeny se špatnou pamětí, únavou, depresí a také se snížením libida. Má však ještě další uplatnění, poskytuje např. základnu pro tvorbu melaninu, pigmentu odpovědného za ochranu kůže před škodlivým UV zářením, za barvu vlasů. L-tyrosin stimuluje růstový hormon a je zapojen do funkcí nadledvin a hypofýzy. Je také silný antioxidant, neutralizuje volné radikály a odklízí je, tlumí oxidaci tuků.