Kořen lékořice

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) podporuje vykašlávání u nemocí plic a průdušek a působí proti chrapotu. Látky obsažené v bylině jsou využitelné při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Působí spasmolyticky, proti virům, bakteriím a plísním, ale i proti alergiím. Obsahuje látky s podobným účinkem jako mají kortikoidy.

Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv. Reflexně pak vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí. Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu, proti tvorbě žaludečních vředů a zvýšenému svalovému napětí.

Projevy předávkování

Nadměrné dlouhodobé užívání extraktu z lékořice se může projevit zvýšením krevního tlaku a potlačením tvorby moči. Při dlouhodobé konzumaci působí látky z lékořice podobně jako kortikosteroidy (tj. hormony produkované kůrou nadledvin), proto se dlouhodobé užívání nedoporučuje.

Upozornění

Pokud se výtažky z lékořice užívají krátkodobě v přiměřených dávkách (viz Použití), nemusíme se toxických účinků obávat. Při dlouhodobém užívání může docházet k potlačení močení a nárůstu krevního tlaku. Zvýšené opatrnosti je třeba také u těch z Vás, kteří užíváte léky obsahující digoxin.

Biochemická aktivita

Kyselina glycyrrhetinová (GLA) – důležitá součást lékořicového kořene – vykazuje značné protizánětlivé účinky. Zabraňuje rozvíjení zánětu a otoků způsobených histaminem, serotoninem, bradykininem a formalinem a tím velmi úspěšně soutěží s ortodoxními protizánětlivými léky (např. butadion a hydrokortizon a podobný prednisolon), ovšem bez jakýchkoli vedlejších účinků. Také se prokázalo protiartritické působení GLA a vodních extraktů lékořice.

GLA podporuje imunosupresivní vlastnosti kortizonu, i když i ona sama projevuje imunosupresivní vliv. Celý lékořicový kořen totiž v případě potřeby zesiluje nebo zeslabuje imunitní aktivitu, podle aktuálního stavu organismu.

 

KDE KOUPIT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest