Draslík

V lidském organismu se draslík vyskytuje zejména jako součást nitrobuněčné tekutiny. Společně se sodíkem se účastní přenosu nervových vzruchů a podílí se na zadržování vody v buňkách, tím pomáhá regulovat osmotický tlak. Draslík významně ovlivňuje činnost svalů, zejména srdce a podílí se na využití sacharidů a na syntéze proteinů.

Přirozené zdroje

V běžných potravinách se draslík vyskytuje v dostatečném množství. Potraviny s nejvyšším obsahem draslíku jsou např. hovězí játra, hovězí maso, fazole, banány, špenát, hrozny a ořechy. Mezi potraviny obsahující draslík ve velmi vysokém množství patří černý čaj a káva. K potravinám s nulovým obsahem draslíku patří lihoviny a rostlinné oleje. Velmi nízký obsah draslíku je v cukru, živočišných tucích nebo v kukuřičné krupici.

Denní potřeba

Pro dospělého člověka se denní doporučená dávka (DDD) draslíku pohybuje mezi 1800 – 5000 mg. Pro děti do věku jednoho roku je denní doporučená dávka udávána v rozmezí 500 – 700 mg a pro děti od 1 do 9 let činí DDD 1000 – 1600 mg.

Zvýšený přísun draslíku se doporučuje u pacientů trpících hypertenzí, společně se sníženým přívodem sodíku přispívá ke snížení krevního tlaku. Pro hypertoniky je doporučována denní dávka draslíku zvýšená až na 7000 mg.

Projevy předávkování

Vysoké dávky draslíku mohou způsobit vážné poruchy srdečního rytmu a svalovou paralýzu. Co se týče jednotlivých dávek, vysoké dávky (několik stovek mg draslíku v tabletové formě najednou) mohou způsobit podráždění žaludku. U nemocného člověka stačí k předávkování nižší dávky. Lidé užívající draslík šetřící diuretika by se měli vyvarovat příjmu produktů obsahujících chlorid draselný. Neměli by užívat ani doplňky stravy, obsahující draslík bez dohledu ošetřujícího lékaře. Dokonce i konzumace několika kousků ovoce denně může způsobit potíže u lidí užívajících diuretika šetřící draslík. Lidé se selhávajícími ledvinami by neměli užívat draslík. Výjimkou je pečlivý dohled lékaře. Nadměrný přívod draslíku může způsobovat poruchy srdečního rytmu a svalovou paralýzu. Také zvýšenou hladinu draslíku můžeme pociťovat jako brnění v končetinách, pocity slabosti, někdy se objevuje i zvracení a průjmy. Příčiny těchto obtíží jsou velmi pestré, jejich určení a odstranění patří do rukou lékaře. U lidí s porušenou funkcí ledvin se nadbytek draslíku ještě zvýrazní a může hrozit přímo otrava draslíkem (u zdravých ledvin se nadbytek draslíku eliminuje močí). Pacientům na dialýze je třeba podávat přísně kontrolovanou dietu s nízkým obsahem draslíku. Kdo se zajímá o vytrvalostní sporty, jistě zná širokou nabídku iontových nápojů.

Projevy nedostatku

Nedostatek draslíku může nastat také při dlouhodobém užívání projímadel nebo u některých nemocí ledvin (pomáhají regulovat hladinu draslíku v krvi). Hladinu draslíku mohou v organismu snižovat i průjmy či zvracení nebo zvýšené pocení. Správná hladina draslíku v krvi je velmi důležitá. Při větším poklesu nebo zvýšení této hladiny jsme přímo ohroženi náhlou srdeční zástavou. Nedostatek draslíku se může projevovat nejprve svalovou slabostí, bolestmi hlavy, únavou, závratěmi a zmateností. Oslabení nervové a svalové činnosti se může prohlubovat a vyvolat poruchu srdečního rytmu, paralýzu kosterních svalů a paralýzu střev, což vyvolá zácpu.

KDE KOUPIT

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest