Andrographis

Andrographis neboli Právenka latnatá její užívání v lidové medicíně bylo hojné zvláště před objevem antibiotik, které Právenka latnatá nahrazovala. Užívanou částí rostliny  pro léčebné účely jsou povětšinou listy a kořeny. Dnes je oblíbené a také i velmi pohodlné užívání standardizovaných farmaceutických extraktů z listů Právenky latnaté, a to zvlášť proto, že je možné určit požadovanou dávku účinného Andrographolide. Bylina se vyznačuje velmi hořkou chutí, která po požití ještě dlouho přetrvává v ústech. Užívání Právenky latnaté pochází z Ayurvédy.

Rostlinný extrakt vykazuje antityphoidní, antimykotickou, hepatoprotektivní, antibiotickou, antimalariickou, antihepatitidní, antithrombogenickou, antipyretickou a protizánětlivou aktivitu.

Všechny tyto účinky lze shrnout jako jako univerzální, širokospektrální přírodní antibiotikum. Kromě uvedeného bylina působí jako imunostimulační agent. Též pomáhá při zánětlivých onemocněních a virových infekcích při nachlazení a zápalech plic. Současné klinické studie zkoumají vliv Právenky latnaté na protinádorovou činnost a zastavení rakovinového bujení. Výsledky se zdají být velmi slibné. Andrographolide je hlavní účinnou složkou, která je extrahována z listů rostliny. Jedná se o bicyklický diterpenový lakton. Bylina je v kombinaci s extraktem Eleutherococus vhodná pro alternativní léčbu nekomplikovaných akutních infekcí horních cest dýchacích. V kombinaci se Salicinem je vhodná jako alternativní prostředek pro snižování horečky.

 

KDE KOUPIT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest